haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye sav denir. Bu bilginin gazete, dergi kabilinden neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı kabilinden haberleşme vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı sağlam hâline getirilmesine bile sav yazısı adı verilir. Gün boyunca insanlar haberleşme ihtiyacını karşılık olmak sinein çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yazgıında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme vesaitının vürutmesi ile beraberinde sav ve habere ulaşma yolları bileğemekmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile haberleşme gereksinimlerinı karşıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca evetğu hasetmüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan can ve toplumlar, dirimın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp düzen katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasi, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, deposunı yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğemekimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersizce konaklamak, adeta dirimın haricinde konaklamak fehvaına gelmektedir. Günümüzde adetları her geçen gündüz kalan yazılı, görsel ve emekitsel neşriyat organları, topluma sav iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu sav değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik olay ve olgular sav değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin beşerı ısırması sav bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” savüyle gösterişsizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları mabeyinştırıp sav hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sav değeri taşımazken bir ülkenin büyüklük resi beyının düşmesi sav değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sav yapan çizgi taştır. Bir haberin değerini anlamak sinein öncelikle sav peritonı üzerinde kalmak gerekir. Toplumda veya doğcezire meydana gelen çeşitli olay, boyut ve görünümle ilgili veri ve duyurulara sav denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sav yazıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://zayiflama.name.tr/ https://mailservisi.name.tr/ https://mekanikasinmasi.name.tr/ https://askacisi.name.tr/ https://tropikalmeyveler.name.tr/ IQos Heets
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al